You are currently viewing Muna koera ja kassi toidulaual

Muna koera ja kassi toidulaual

  • Post category:BLOGI

Muna on väga kasulik toiduaine koera ja kassi toidulaual.
Parim on anda terve muna toorelt aga võib ka keedetult.

Kui te kasutate usaldusväärsest kohast ostetud mune, mis ei ole masstoodang, siis andke muna koos munakoorega. Parim on munakoor kuivatada ning kohviveskis jahvatada peeneks, nii omastavad loomad sealt kõik vajaliku kõige kergemini.

Munas on palju vitamiine ja kasulikke aminohappeid.
Saab jua tibu alguses kõik oma eluks vajaliku just munakollasest , nieit võite ette kujutada kui võimas vitamiinipomm see on .

Kui palju võin oma koerale ja kassile muna anda?

Väike koer võiks süüa 1-2 väiksemat muna nädalas ning suur koer 2-3 suuremat muna nädalas.

Kassile paar tervet muna nädalas

Paraku levivad  seoses  toore muna söötmisega ka mõningaid hirmud :

  • “biotiini defitsiidi tekke oht toore muna söötmisel”

See hirm tuleneb ilmselt sellest, et munavalge sisaldab biotiini inhibiitorit avidiini, mis tähendab, et see aine takistab biotiini imendumist.
Selleks, et see nii toimiks on vaja süüa erakordselt palju mune – normaalsete koguste juures, kui ei anta tohutult suurtes kogustes mune päevas, ei ole see probleem.
Lisaks sisaldab munakollane suurel hulgal biotiini ehk siis normaalse söötmise korral, ei ole mingit ohtu biotiini defitsiidiks.
Tasakaalustatud toitumise korral saab biotiini lisaks veel ka muudest allikatest, näiteks maksast.

  • “toorest munast saab salmonelloosi”

Esiteks – osta oma munad usaldusväärselt müüjalt, kelle linnud on hoitud ja jälgitud ning munad hoitud jahedal temperatuuril.
Teiseks, terve koera ja ka kassi maohape ja seedeensüümid on nii võimsad, et nad saavad väga kergesti hakkama ka salmonelloosi ja teiste toortoidus esineda võivate bakteritega, sest nende seedimine on nii loodud. Siinkohal ongi oluline märkida, kui oluline on  hoida oma looma mikrobioom korras ning terve.

  • “Kõrge kolesteroolitaseme tõttu ei tohi anda munakollast”

Kolesterool on lipiid, mis on oluline aine organismi jaoks. Kolesterool on oluline keha funktsioneerimiseks, kuna see aitab moodustada rakumembraane, toodab sapphappeid seedimiseks ning on ka paljude hormoonide eelaine.
Jällegi oleneb kõik kogustest ja kõik kolesterool ei ole halb. Kui koer liigub, on heas kaalus ja sööb mune normaalses koguses, siis ei pea kolesterooli ülekülluse pärast muretsema.

Võimalusel paku oma koerale ja kassile erinevaid mune.
Erinevate lindude munad on kõik veidi erineva koostisega.
Kanamunad: hea valgu, vitamiinide (A, D, E, B12), mineraalainete (raud, seleen) ja koliini allikas.
Vutimunad: Kanamunadele sarnane toitaineprofiil, kuid suurema valgusisaldusega ning veidi erineva vitamiinide ja mineraalide koostisega.
Pardimunad: rohkem rasva ja kolesterooli kui kanamunades, rikkad valkude, vitamiinide (A, D, E, B12) ja mineraalainete poolest.
Kalkunimunad: sarnane toitaineprofiil kanamunadega, kuid suurema suurusega, nii et need sisaldavad üldiselt rohkem iga toitainet.
Hanemunad: rohkem rasva ja kolesterooli kui kanamunades, rikkad valkude, vitamiinide (A, D, E, B12), mineraalainete ja koliini poolest.

Lõpetuseks veel oluline info professor Saki Paatsma´lt :
Koerte luustikuhäireid uurinud professor Saki Paatsama on öelnud luustikuprobleemide ja selle pärilikkuse kohta järgmist “Koerte kuivtoidus olevas valkaines ehk proteiinis on liiga vähe elutähtsaid tugeva luustiku arenguks vajalikke aminohappeid. Ilmselt osa koeratoidus olevatest luustumisfaktoritest vähenevad või hävivad, kui seda proteiinisisaldavaks aineks kuivatatakse. Samuti võivad need toimeained väheneda pika seismise tagajärjel või valede hoiutingimuste korral”
On selge, et korralik luukasv ei toimu ainult mineraalide ja vitamiinide toimel. Õigeks arenguks vajab luustik kindlasti ka proteiini ja just erilisi aminohappeid, millistest proteiin moodustub.
Kuna kanapoja luustik areneb sünnivalmiks just muna sees olevate eluks vajalike ainete toimel, siis peavad seal leiduma kõik vajalikud ja luustiku kasvu soodustavad ained. Vaid toores muna sisaldab kõiki neid vajalikke komponente. Sellepärast ongi linnumunad kõikide lihasööjate metsloomade lemmiktoiduks. Eelpool mainitud põhjustel on kanamunad väga sobivad ja vajalikud eriti kutsikate ja koerte toiduks. Parima kvaliteediga on kindlasti looduses või võimalikult looduslähedastes tingimustes munetud munad.
(Autor: J.A.U.Yrjölä, tõlkinud Tõnu Tannvell)