You are currently viewing Kõrvits koera toidulaual

Kõrvits koera toidulaual

  • Post category:BLOGI

Kõrvits on teada tuntud kasulik köögivili nii inimesele kui koerale, mis sobib söömiseks  toorelt,  aurutatult, keedetult või  küpsetatult..
Mina annan koertele kõrvitsat nii  toorelt kui ka kergelt keedetult,  väga peeneks köögikombainis lastud või püreestatult.  Võib ka lihtsalt tükina närida anda, kui koerale meeldib, sel juhul on see hea ajaviide ja kiudaine allikas, kuid  vitamiine ei  suuda koer sel juhu sealt nii hästi  omastada ( aga omastab ikka, päris ilma ei jää 🙂 ) . Et koer saaks kätte ka kõik vitamiinid ja toiteelemendid, tuleb kõrvits  peenestada või püreerida.
Alati, enne kui kõrvitsat koerale anda või ka ise sööma hakata, tuleks ennem maitsta. Kui kõrvitsa viljaliha maitseb kibedalt, ei tohi seda süüa ega ka koerale anda. Selline kõrvits tuleb ära visata, kuna on mürgine.
Kõige parem on tavaline kollane kõrvits, sobib ka muskaat ja pudelkõrvits. Kindlasti ei tohi koerale anda dekoratiivkõrvitsaid.

Söömiseks sobib kõik!

Tavalise kollase kõrvitsa puhul sobib söömiseks kõik – koor, seemned ja viljaliha. Igasuguste “eriliste” kõrvitsate koored söömiseks ei sobi. Kindlasti ei annaks ma poest ostetud kõrvitsa koort, vaid ainult siis, kui kõrvits on kasvanud kas oma koduaias või usaldusväärse müüja käest ostetud ,et kindlasti koor  saasteainetest puhas oleks.

 

Kõrvits on suure kiudainete sisaldusega!

Kõrvits on toitaineterikas, suure kiudainesisaldusega ja peaaegu kõrvaltoimeteta ( mõnel koeral võib toores kõrvits kõhu  liialt pehmeks teha, kuid siis peab lihtsalt tasapisi harjutama 😉 ).
Suure kiudainete sisalduse  tõttu on  kõrvits ka hea abimees kaalulangetamise puhul,  vähendades koera  toiduportsjonit, lisa sinna purustatud/püreestatud kõrvitsat , annab täiskõhutunde  ja  aitab kaasa seedimisele ning samas on kõrvitsa kalorsus väike ja kehakaalule ei mõju  (kindlasti ära unusta tervislikku liikumist  🙂 ).

Imepärane vili – aitab nii kõhukinnisuse kui lahtisuse puhul 🙂 

Hea kõhukinnisuse korral!
Suure kiudainete sisalduse tõttu on kõrvits ka hea neile koertele ,keda kimbutab tihti kõhukinnisus ( eriti vanematel koertel, kel seedimine on aeglaseks jäänud ). Stimuleerib väljaheidete tekkimist ja väljutamist, pannes tööle käärsoole. Lisage  supilusikatäis või kaks, olenevalt koera suurusest ( chihuahuale , yorkile pigem pool supilusikat) regulaarselt oma lemmiku toidule, et hoida korras seedmist.
Kõrvits on imeline köögivili, milles on koos mitmeid häid toimeid –  nagu see ,et  ta aitab nii kõhukinnisuse kui ka kõhulahtisuse korral 🙂

Kõrvits kui hea kõhulahtisuse ravim

Kõrvitsa viljaliha  sisaldab vees lahustuvaid kiudaineid, mis aeglustavad koera seedimist ja imevad endasse vett.  Samuti sisaldab kõrvits pektiini, mis aitab organismist eemaldada mürkaineid ning vähe orgaanilisi happeid. Millegipärast soovitavad loomaarstid kõhuhädade puhul enamjaolt  dieeti riis- kana, kuid tegelikult on  kõrvits  siin oluliselt parem abimees ja koerale palju kergem seedida. Lahtisuse korral on hea kasutada aurutatud kõrvitsat.

Hea neeruprobleemide, südame-veresoonkonna probleemidega  koertele ning kuivtoitu söövatele koertele!

Kõrvits sobib ka koertele, kellel on neeruprobleemid või südame-veresoonkonna probleemid, kuna kõrvits sisaldab mineraalsooladest väga vähe naatriumsooli ja rohkem kaaliumsooli.

Suure niiskusesisalduse tõttu ( sisaldades ~90% vett) sobib kõrvits  hästi lisandiks ka kuivtoidul olevatele koertele, kuna kuivtoit niisutamata kujul süües imab palju maohapet ja pankrease ensüüme ja selleks  et vähem koera organismi kurnata, on natukese püreestatud kõrvitsa lisamine sel puhul väga hea mõte.

See ei ole veel kõik ! 😏
Mõtlesin praegu, et  hakkan juba jutuotsi kokku tõmbama ja just teatasin, et meie perel on täna õhtuks toiduks kõrvits – aga ei veel 😃, selle ühe üdini hea  köögivilja ühest osast jäi veel rääkimata – need on seemned !

Kõrvitsa seemned

Kõrvitsa seemned sisaldavad  rikkalikult Omega3 rasvhappeid, mis on kasulikud nii nahale kui karvale.
Lisaks sisaldavad kõrvitsa seemned ka Omega 6 rasvhappeid,  kiudaineid, rauda, vaske,  fosforit, magneesiumit, kaltsiumit,  tsinki, kaaliumi, foolhapet ja niatsiini, B1, B2 ja B6 vitamiine.
Kõrvitsaseemned on kasulikult naha ja karva tervise heaks, samuti aitab kõrvitsaseemnete lisamine igapäevasele toidule vähendada põletikulisi protsesse artriidi korral ja seda tänu seemnetes sisalduvale kukurbitatsiinile.
Kukurbitatsiin seemnetes teeb neist ka  loodusliku vahendi parasiitide ( paelussi) ennetamiseks.  Kõrvitsa seemned tuleb samuti kas peenestada kohviveskis või peeneks hakkida. Kuurina soovitatakse teha nädal- kaks, 2 x päevas  ( hea anda keefiri või petiga), 10 kg kehakaalu kohta  1 spl kuivatatud, jahvatatud kõrvitsaseemneid.
Profülaktika mõttes võib lisada aeg ajalt toidu sisse ( ka toored seemned sobivad aga tuleb jälgida , et  kõrvitsa sisu ei oleks läinud tumedaks, ega hakanud riknema, siis seemneid kasutada ei tohi ).

Hariliku kõrvitsa toiteväärtus ja biokeemiline koostis:

100g kõrvitsat sisaldab vaid 25 kilokalorit

100g  värskes kõrvitsas ( keetes ainete väärtus väheneb):
Kaltsium  22 mg
Fosfor 44 mg
Naatrium 3,1 mg
Kaalium 304 mg
Magneesium 8 mg
Raud 0,8 mg
Vask 0,08 mg
Tsink 0,2 mg
Mangaan 0,07 mg
Beetakaroteen 582 mg
Vitamiin A  – 0
Vitamiin D3 – 0
Vitamiin E 1,2 mg
Vitamiin B1 0,05 mg
Vitamiin B2 0,07 mg
Vitamiin B6 0,11 mg
Vitamiin  B12 – 0
Niatsiin 0,5mg
Foolhape 36 µg
Pantoteenhape 0,4 mg

(Näitude allikas: Dr.Julia Fritz “Hunde barfen. Alles über Rohfütterung)

Tekst: Kerli Kolberg

Pildil mops Peedu oma kõrvitsasaagiga

Toortoidu koerale ja kassile leiate FB Pontu toortoidu lehelt !